Для зручності часові пояси позначаються у вигляді різниці з часом UTC. Крім того, вони мають назви у вигляді абревіатури. Наприклад: перший часовий пояс (середньоєвропейський час) - UTC+1, - CET; другий часовий пояс (східноєвропейський час) - UTC+2, - EET. Аналогічно - в Західній півкулі: Північноамериканський східний час - UTC-5, - EST.
"Літній" час.
|
Джордж Вернон Хадсон |
Сучасна система "літнього" часу вперше була запропонована Джорджом Верноном Хадсоном (George Vernon Hudson) - новозеландським ентомологом і астрономом, що народився у Лондоні. Позмінний характер його роботи давав йому можливість у вільний час збирати комах, що дозволило йому оцінити переваги денного світла після робочого дня. У 1895 р. він представив свою доповідь Веллінгтонському філософському товариству, в якій запропонував щорічно переводити стрілки годинників на дві години. Незабаром вона була опублікована. Багато хто помилково вважає, що першим з цією ініціативою виступив відомий англійський будівельник Вільям Віллетт (William Willett) і що стрілки годинників почали вперше переводити в Англії в 1908 р. Насправді першими переводити стрілки на годину вперед почали в Німеччині та Австро-Угорщині 30 квітня 1916 р. У тому ж році, з метою енергозбереження, "літній" час впровадили багато європейських країн, а незабаром - Росія та США.
У багатьох країнах "літній" час періодично вводився і скасовувався. Європейські країни регулярно на нього переходять з 70-х років. Стрілки переводять в останню неділю березня і останню неділю жовтня.
Не переводять стрілки годинників в більшості країн Азії (в т. ч. в Китаї, Індії, Японії, Південній та Північній Кореї), Африки, Південної Америки та Близького Сходу. Росія, Білорусія, країни Центральної Азії, Грузія і Вірменія також більше не використовують "літній" час.
У ряді країн не існує єдиної думки з приводу переведення стрілок. В Австралії на нього не переходять три з восьми адміністративні одиниці (Квінсленд, Північні території і Західна Австралія). Подібна ситуація і в Канаді. А в США на "літній" час не переходить Арізона і Гаваї.
Широкі дискусії з цього питання велися в Бразилії, де "літній" час вводили тільки половина штатів. Зрештою, парламент країни ухвалив з 2019 року припинити цю практику. Крім того, за останні кілька років не переводити стрілки годинників вирішили уряди Марокко та Туреччини, де "літній" час залишили постійно діючим протягом усього року.
Цікаво зазначити, що в Марокко він відміняється на період священного для мусульман місяця Рамадан (стрілки годинників переводяться на одну годину назад).
А в Ізраїлі в березні 2020 року розглядалася пропозиції відстрочити запровадження "літнього" часу на один місяць з метою стримати людей виходити ввечері на вулицю та просування соціального дистанціювання через пандемію COVID-19. Але, зрештою, вона так і не була реалізована.
Питання скасування щорічного переходу на "літній" час обговорюється з 2015 року і в Європейському Союзі. На підтримку цього виступили Фінляндія, Литва, Польща та Швеція. Категорично проти висловилася Ірландія, оскільки це призведе до виникнення різниці у часі з Північною Ірландією. Пропонувалося, що навесні 2021 року європейці востаннє переведуть стрілки своїх годинників на "літній" час. Кожна з країн зможе обрати якого часу ("зимового" чи "літнього") притримуватися на постійній основі. І ті з них, що зроблять вибір на користь "зимового", переведуть свої годинники ще один раз восени 2021 року.
Втім, критики такої ініціативи висловлюють застереження, що це може призвести до розбалансування цілісності європейських ринків. Але, скоріше за все, цього року це не станеться, оскільки процедура ухвалення рішень в ЄС є доволі складною та тривалою. Спільного консенсусу по ньому досі нема. І питання досі залишається відкритим.
Ідеї скасування практики щорічної сезонної зміни часу стрімко ширяться і у США. 10 березня 2021 року двопартійна група сенаторів внесла законопроект - "Акт про збереження денного світла". Ними запропоновано встановити постійним "літній" час на всій території США. Ініціативу підтримали вже в 17 штатах. Тож не виключено, що незабаром перелік країн, що відмовились двічі на рік рухати стрілками годинників, поповниться і США. |
Використовується влітку у північній півкулі Використовується влітку у південній півкулі
Ніколи не використовували "літній" час Використовували "літній" час у минулому
Застосування "літнього" часу у різних країнах світу (станом на березень 2021 р.). Джерело: wikipedia.org |
Помітно, що в США і Канаді починаючи з 2007 р. стрілки переводять на 2-3 тижні раніше, ніж у Європі, а скасовують "літній" час на тиждень пізніше.
В Україні, як і в інших європейських країнах, стрілки годинників переводять на годину вперед в останню неділю березня, а повертають в останню неділю жовтня.
Двоє економістів з
Університету ім. Джона Хопкінса в США, -
Стів Ханке та
Крістофер Арена,
висловились за більша радикальну ідею. Вони виступають за повну ліквідацію нинішньої системи часових поясів та введення на всій планеті єдиного Всесвітнього координованого часу UTC. На їх думку, це дозволить "повернутися до справжнього часу, тобто сонячного". Люди будуть прокидатися та лягати спати відповідно до їх циркадного ритму, а проблема джетлагу ("синдрому зміни часових поясів") піде в минуле. Втім, навіть якщо така ініціатива і буде підтримана світовим співтовариством, на її повне запровадженн знадобляться десятиліття.
Час в Україні.
Використання часу в Україні сильно залежало від політичних чинників.
Вперше поясний час на українських землях ввели у складі колишньої Австро-Угорщини 1 квітня 1893 р.
На території Української Народної Республіки з 1 березня 1918 р. використовувалося середньоєвропейський час UTC+1, тобто час був меншим на одну годину від сьогоднішнього зимового. Діяв Закон "Про встановлення на Україні обчислення часу за новим стилем та переведення годинників на середньоєвропейський час". Вочевидь, він використовувався на її території до 1920 р., коли УНР припинила своє існування.
На українських землях, що входили до складу Польщі з 1918 по 1922 рр.. діяв східноєвропейський час UTC+2. Згодом Польща перейшла на середньоєвропейський час.
Пізніше за все на поясний час перейшли території у складі Румунії. Там східноєвропейський час затвердили тільки в 1931 р.
У Радянській Україні поясний час UTC+2 було прийнято 1 травня 1924 р. До цього на російській залізниці дотримувалися часу одного з петербурзьких вокзалів.
Постановою Раднаркому СРСР від 16 червня 1930 стрілки годинників на всій території Радянського Союзу були переведені на годину вперед. І Україна стала постійно використовувати час третього часового поясу - UTC+3. Взимку він був на годину більше сьогоднішнього. Він вводився "з метою більш раціонального використання світлої частини доби й перерозподілу електроенергії між побутовим і виробничим споживанням" - йдеться в Постанові. Такий час стали називати "декретним".
У період нацистської окупації Україна жила за берлінським часом, який був меншим сьогоднішнього на одну годину.
"Літній" час в Україні вперше запровадили на землях у складі Австро-Угорщини, Чехословаччини та Польщі. Під час нацистської окупації також використовувався "літній" час.
Таким чином, Україна влітку опинялася вже в часовому поясі UTC+4 і випереджала сьогоднішній "літній" на одну годину.
На відміну від України, в частині регіонів Росії "декретний" час був відновлений з 19 січня 1992 р. рішенням Верховної Ради РРФСР. У якості причини зазначалося збільшення споживання електроенергії та незадоволення населення. З тих пір і виникла звична для нас годинна різниця між московським та київським часом. За радянських часів в Україні (у т. ч. і в Криму до 1954 р.) діяв однаковий часовий пояс з Москвою та Ростовом-на-Дону. Але цим рішенням російська влада перемістила свій час на одну годину вперед.
Зимою 1990-1991 рр. дія "літнього" часу в Україні не припинялася і він випереджав тоді всесвітній координований на 3 години. Його відмінили тільки восени 1991 р..
З 1992 р. українці знову регулярно переводять стрілки своїх годинників. Починаючи з 1996 р. за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, для гармонізації міжнародних інформаційних систем, термін дії "літнього" часу продовжений на один місяць. З тих пір він скасовується в останню неділю жовтня.
З 1 травня 1994 р. по 30 березня 1997 у Криму дотримувалися "кримського" часу, який випереджав час в інших регіонах України на 1 годину. Навесні 1997 р. влада автономії підкорилися Постанові КМУ № 509. Але спроби зміни часу в Криму все-ще тривали.
15 жовтня того ж року Верховна Рада Автономної Республіки Крим прийняла Нормативно-правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим Закон Автономної Республіки Крим "Про обчислення часу". 25 жовтня його дія була зупинена Президентом України.
Конституційний Суд України своїм Рішенням у справі № 4-рп/98 від 25.03.1998 р. визнав цей документ неконституційним, відзначаючи, що відповідно до Конституції України питання встановлення порядку обчислення часу не перебувають у компетенції Автономної Республіки Крим. Чергова спроба зміни часу в Україні була здійснена 20 вересня 2011 р., коли Верховна Рада України прийняла Постанову № 3755-VI "Про зміну порядку обчислення часу на території України". Постановою з 27 березня 2011 р. скасовувався “літній” час і встановлювався на всій території України час "другого часового поясу з додаванням однієї години" протягом усього року, що фактично дорівнювало встановленню постійного часу третього часового поясу (UTC+3). З 1 жовтня воно набрала чинності. Проте вчені Міністерства надзвичайних ситуацій і кілька обласних рад негативно відгукнулися щодо цього рішення. І 18-жовтня Верховна Рада під тиском громадськості скасувала свою Постанову.
А 23 листопада 2011 р. Кабінет Міністрів України оприлюднив законопроект, згідно з яким пропонувалося залишити постійним на протязі року вже "зимовий" час.
У 2012 р. Кабінет Міністрів рекомендував знову ввести "літній "час, щоб не створювати незручності під час проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу.
Очікувалося, що навесні 2013 переведення стрілок буде скасовано остаточно. Але 22 лютого 2013 р. тодішній прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що це не актуально. Після проведення у Криму "референдуму про приєднання до Росії", 17 березня 2014 року сепаратисти у кримському "парламенті" знову ухвалили рішення про перехід півострову на московський час з 30 березня того року. Пізніше про перехід на московський час також заявили і в угрупуваннях "ДНР/ЛНР" в окремих районах Донецької та Луганської області, що вони контролюють. 26 жовтня 2014 року там не були переведені стрілки годинників на одну годину назад. Тож взимку час на тимчасово окупованих територіях фактично почав випереджати той, що у решті регіонів Україна на одну годину. А влітку різниці в часі не стало, адже в Росії увесь рік застосовують "зимовий" час.
Наступного разу про скасування переведення стрілок годинників заговорили восени 2020 року. Тоді Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук вніс законопроект "Про обчислення часу в Україні". Ним передбачалося відмінити сезонне переведення стрілок та зафіксувати в Україні час часової зони UTC+2 протягом усього року, тобто залишити на постійно "зимовий" час. За словами автора ініціативи, переведення годинників погано впливає на здоров'я людини і це не допомагає енергозбереженню. Крім того, він запропонував встановити поняття "київського часу". "Встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу своєю чергою дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій" - йдеться в пояснювальній записці до документу. 19 березня 2021 року проект Закону не був підтриманий у другому читанні народними депутатами. Варто зазначити, що у разі
збереження в країнах ЄС постійно діючим "літнього" часу, а в Україні
- "зимового", ми фактично опинимося в одній часовій зоні з країнами
Європейського Союзу. Так, скажімо, час у Харкові та Мадриді, різниця у довготі
між якими складає 33° (тобто понад два часових пояси), буде однаковим. А час у
Греції, Болгарії, Румунії, країнах Балтії, Фінляндії, а влітку - і в
Молдові, столиці яких знаходяться західніше від Києва, буде випереджати наш на одну годину.
Противники такого рішення також зауважують, що через це влітку наставатимуть дуже ранні світанки, а ввечері, натомість, рано темнітиме, особливо в східних регіонах України. Наприклад, у Харкові, в найдовший літній день, сонце вставатиме о 03:26, а сідатиме вже о 19:48. А в Маріуполі - ще раніше - о 19:29. Це призведе до того, що люди літніми вечорами менше часу проводитимуть на свіжому повітрі та менше займатимуться спортом. А це, в свою чергу, може мати наслідком зменшення споживання товарів та послуг. Такий час літом в останнє в Україні діяв аж у 1929 році, коли більшість була зайнята в сільському господарстві. І тоді у людей був зовсім інший життєвий уклад.
Ще одним недоліком "зимового" часу є ранній захід сонця взимку. Так, у Харкові, в найкоротший зимовий день, він вже о 15:40.
Останнім часом чутні заклики залишити постійним не "зимовий", а "літній" час. У такому разі Київ опиняється в одній часовій зоні з Анкарою, Мінськом та Москвою. Час на тимчасово непідконтрольних територіях та в решті регіонів України буде однаковим. А в західних областях взимку будуть пізні світанки. Так в Ужгороді, в найкоротший зимовий день, сонце сходитиме о 09:23.
* * *
Отже! Світова тенденція складається так, що все більше країн відмовляються від практики сезонної зміни часу і залишаються на якомусь одному з них протягом усього року. Тож скоріше за все, незабаром, обирати доведеться і нам. І найголовнішим чинником при цьому виборі має бути найраціональніше використання світлої пори доби. Тому, з огляду на всі переваги та недоліки, саме залишення "літнього" часу та відмова від "зимового" і є найбільш вірним для України рішенням. Світліші літні вечори зручніші за зимові ранки. Бо більшу частину своєї активності людина проводить саме у другій половині дня. А реальні переваги від настільки ранніх літніх світанків матиме дуже невелика кількість людей.
Таким чином, єдиною альтернативою існуючої системи "Навесні - вперед, восени - назад" в Україні може бути тільки перманентний "літній" час протягом усього року. Але ніяк не "зимовий".
Немає коментарів:
Дописати коментар