04 березня, 2018

Багатодітні сім'ї в Україні: статус і пільги.

Багатодітні сім'ї
За останні роки в Україні спостерігається зростання кількості сімей, де виховується троє і більше дітей (багатодітні сім’ї). Якщо у 2009 році нараховувалося 219 981 багатодітна сім’я, то за даними Міністерства соціальної політики України, станом на 01 лютого 2015 р., в Україні проживало 319 006 таких сімей. А на 01 лютого 2018 р. Їх кількість досягла вже 333 187  сімей, в яких виховується 1 151 280 дітей. І це беручи до уваги ту обставину, що статистика 2015 та 2018 років вже не враховує тимчасово окупований Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей.

Таким чином, кількість багатодітних сімей в Україні за три останні роки зросла на 4,4%, а порівняно з 2009 роком — на 51,5%. Близько 4% всіх сімей в Україні є багатодітними. В них проживає близько 15% всіх дітей нашої країни.

Дещо вражає кількість багатодітних сімей, в яких діти виховуються однією матір’ю. За інформацією Міністерства соціальної політики, на даний час нараховується 88 645 таких сімей, що складає 26,6% усіх багатодітних родин.

У 75,2% багатодітних родин виховується троє дітей. По четверо мають майже 15% сімей, а п’ятеро живуть у 5,8% родин. Близько 4% виховують шестеро і більше дітей.

Майже 34% багатодітних сімей в Україні отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям.

Саме тому такі сім'ї потребують особливої уваги збоку держави. Законодавством України передбачається ряд пільг цим сім'ям і дітям, що в них виховуються.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про охорону дитинства" (№ 2402-III від 26 квітня 2001 р.),  багатодітна сім’я – це сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Із цього визначення випливає, що усиновлені діти також включаються до складу багатодітної сім'ї. А от діти, над якими встановлено опіку чи піклування до складу багатодітної сім'ї не включаються. Прийомні сім'ї чи дитячі будинки сімейного типу також не можуть претендувати на статус багатодітних сімей.

Сім'я може одночасно мати статус багатодітної та прийомної чи дитячого будинку сімейного типу. Таке може статися якщо батьками виховується не менше трьох власних чи усиновлених дітей, а також ще взяті діти на виховання.

Статус багатодітної має право оформити  й так звані "шведські сім'ї), тобто де проживають та виховуються діти кожного з подружжя (діти чоловіка, діти жінки, спільні діти).

Сім'ї, в яких жоден з батьків з дітьми не проживає, не займається їх вихованням (наприклад, перебувають закордоном на заробітках), а вихованням дітей фактично займаються інші  родичі (наприклад, бабуся, дідусь), згідно чинного законодавства можуть втратити статус багатодітної.

Пільги багатодітним сім'ям.


Частиною 3 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" багатодітним сім'ям надаються такі пільги:

  • 50% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 м2 на сім’ю);
  • 50% знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 м2 опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 м2 на сім’ю;
  • 50% знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Багатодітним сім'ям також надається 50% знижка абонентної плати за користування квартирним телефоном.

Пільги багатодітним сім'ям надаються тільки за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день ця величина становить 2470 грн. на одну особу.

Цими ж пільгами можуть скористатися також й прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу. Але для цього в такій сім'ї мають проживати не менше року троє або більше дітей. Те саме право мають і звичайні сім'ї (не багатодітні), в яких не менше року проживає троє або більше дітей (наприклад, сім'ї, в яких проживає дитина над якою встановлена опіка чи піклування).

Закон передбачає також ряд пільг, що надається безпосередньо дітям із багатодітних сімей:

  • безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
  • щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
  • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  • безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі;
  • безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України"Про оздоровлення та відпочинок дітей" (за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел).

Крім цього, низкою законів України багатодітним сім’ям передбачено додаткові пільги.
Так, п. 8 ст. 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (№  1767-III від 01 червня 2000 р.), матерям,  які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, виплачується ця пенсія у розмірі від 35 до 40% прожиткового мінімуму. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських   прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі  заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.  

Статтею 19 Закону України “Про відпустки” (№ 504/96-ВР від 15 листопада 1996 р.) та ст. 1821 Кодексу законів про працю передбачається надання щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів жінці, яка працює і має або більше дітей.

Відповідно до ч. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги. Її розмір залежить вів кількості дітей, яких виховує платник податків.


Статтею 11 Закону України “Про житловий фонд соціального призначення” (№ 3334-IV від 12 січня 2006 р.) встановлено право сімей, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей позачергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до ст. 46 Житлового кодексу України.

Для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу тариф на  електроенергію встановлюється незалежно від обсягів споживання — 90 коп. за 1 кВт/год..

Жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років (ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (№ 1058-IV від 09 липня 2003 р.)).

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей  здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету міністрів України №521 від 03 вересня 1992 р. “Про додаткові заходи щодо соціального захисту багатодітних сімей“ період по догляду трьох і більше дітей до 16 років зараховується непрацюючим матерям (батькам, опікунам) до безперервного стажу роботи при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Cім'ям, які мають трьох і більше дітей установлюється 50% знижка плати для батьків за перебування та харчування дітей у державних і комунальних дошкільних  навчальних закладах. А сім'ї, середньомісячний сукупний дохід яких нижче гарантованого мінімуму у розрахунку на одну особу, взагалі звільняються від плати за перебування та харчування дітей у цих закладах. Така норма передбачається постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 р. №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів".

Частиною 2 ст. 26 Закону України “Про позашкільну освіту” встановлюється, що діти з багатодітних сімей здобувають позашкільну освіту безкоштовно. Щоправда, реалізація цієї норми можлива виключно за умови відповідної компенсації коштів з державного та/або місцевих бюджетів.

Постанова Кабінету Міністрів України від 16червня 2003 р. №913 "Про затвердження Порядку надання цільових пільговихдержавних кредитів для здобуття вищої освіти" передбачається перевага в отриманні пільгового державного кредиту для здобуття дітьми з багатодітних сімей вищої освіти за однакових результатів вступних іспитів.

Дітям з багатодітних сімей також надаються безкоштовні запрошення на новорічні та різдвяні свята.

Оформлення статусу багатодітної сім'ї.


Перш ніж скористатися передбаченими законом пільгами потрібно спочатку оформити статус багатодітної сім'ї та отримати відповідне посвідчення батьків чи дитини багатодітної сім'ї.


Посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг. Воно видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад одному з батьків відповідно до місця реєстрації, протягом десяти робочих днів після подання необхідних документів. В абсолютній більшості випадків цими питаннями опікуються місцеві Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН).

До УПСЗН подаються наступні документи:

  • заява одного з батьків про видачу посвідчень;
  • копії свідоцтва про народження дітей;
  • копія свідоцтва про шлюб (крім батьків, які не перебувають у шлюбі);
  • копії сторінок паспорта громадянина України батьків з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату видачі паспорта та місце реєстрації;
  • копія посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах;
  • довідка про склад сім’ї;
  • фотокартки (батьків та дітей) розміром 30 х 40 міліметрів;
  • довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
  • довідки про реєстрацію місця проживання або перебування особи під час навчання (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання);
  • довідки структурного підрозділу районної, районної в мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про те, що батькам за місцем реєстрації посвідчення не видавалися (у разі, коли зареєстроване місце проживання батьків різне);
  • у разі народження або навчання дитини за межами України - копія свідоцтва про народження дитини та довідка з навчального закладу з перекладом на українську мову, вірність якого засвідчена нотаріусом.

Для багатодітних сімей переселенців також подаються  копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Натомість, довідка про склад сім'ї не подається.

Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім'ї. Для продовження строку дії посвідчень до УПСЗН подаються довідка про склад сім'ї, копії свідоцтва про народження дітей та/або довідка із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання).

Дітям з багатодітної сім'ї посвідчення видаються з шести років. У разі досягнення дитиною 14-річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.

Посвідчення видаються безоплатно.

Почесне звання “Мати-героїня”.


Починаючи з 2005 року, з метою посилення уваги до проблем народжуваності і зміцнення інституту сім’ї, відзначення кращих матерів, які забезпечують належні умови для всебічного розвитку дітей, зміцнення їх здоров’я і духовного розвитку, в Україні було запроваджено почесне звання “Мати-героїня”. Відповідно до Закону України “Про державні нагороди” (№ 1549-III від 16 березня 2000 р.) почесне звання  України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною, за вагомий внесок у реалізацію державної політики з питань сім’ї, материнства і дитинства, самовіддане виховання та навчання дітей.

Це звання присвоюється Указом Президента України  жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку. Претендувати на почесне звання “Мати-героїня” можуть і жінки, що давно вже народили і мають дорослих дітей.

Порядок його присвоєння врегульований Положенням про почесні звання України, затверджений  Указом Президента України від 29 червня 2001 року N 476/2001.

Питання про присвоєння почесного звання “Мати-героїня” порушуються органами місцевого самоврядування за заявою жінки, яка бажає його отримати. Клопотання, що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями протягом місяця з дати надходження такої заяви. 

При представленні до присвоєння почесного звання "Мати-героїня" подаються такі документи:

  • копія  паспорта  громадянина  України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах; 
  • копії свідоцтва про народження дітей;
  • копії документів про освіту дітей;
  • характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо); 
  • виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ;
  • довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;
  • за наявності та за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтва, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей. 

Якщо діти були засуджені умовно або перебували у місцях позбавлення волі, а також без поважних причин виховувалися в закладах інтернатного типу або перебували під опікою, то такій жінці можуть відмовити у присвоєнні почесного звання “Мати-героїня”.

Нагрудний значок "Мати-героїня"
Нагрудний значок "Мати-героїня"
Особам, удостоєним почесного звання “Мати-героїня” вручається відповідний нагрудний значок, який носиться  з правого боку грудей та посвідчення до нього.

Діючим законодавством України не передбачено надання пільг жінкам, яким присвоєно почесне звання “Мати-героїня”. Натомість, Указом Президента України від 25 грудня 2007 року № 1254/2007 засновано одноразову винагороду таким жінкам, яка виплачується у розмірі десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що на сьогоднішній день дорівнює 17620 грн..

За даними Адміністрації Президента України з дня заснування» по теперішній час, почесне звання “Мати-героїня” присвоєно 147048 особам.

* * *      


Багатодітні сім’ї, безумовно, потребують більшої уваги збоку держави. Попри законодавчі гарантії, більшість багатодітних сімей потерпають від нестачі житлової площі. Потрібно передбачити державну соціальну допомогу таким сім’ям. Не менш важливим є і необхідність фінансової підтримки дітей з багатодітних сімей при здобутті професійно-технічної чи вищої освіти.

3 коментарі:

  1. Дякую, пане. Це дійсно може бути використовано, сподіваюсь.

    ВідповістиВидалити
  2. Чи є правомірним припинення надання пільги по оплаті комунальних послуг багатодітній сімї без попередження? Нам, наприклад, пільгу чомусь знЯли в 2017 році і тільки зараз після нашого звернення і подання декларації її мають відновити.

    ВідповістиВидалити
  3. Моя донька ходить в садок.Перші місяці я як багато дітна сім'я не оплачувала. Тепер мені сказали оплачувати половину суми. Скажіть будь ласка чи це законно?

    ВідповістиВидалити