23 квітня, 2016

Спадкування: за заповітом і законом

Спадкування в Україні здійснюється за заповітом або за законом.
Чинним законодавством України (ст. 1223 Цивільногокодексу України) встановлюється пріоритет спадкування за заповітом перед спадкуванням за законом. При наявності заповіту право на спадкування мають спадкоємці, зазначені в заповіті. Лише у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини застосовуються правила спадкування за законом.
Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця або кого-небудь з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя, а також особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб, або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині. Не мають права на спадкування за законом батьки і повнолітні діти, а також інші особи, якщо судом встановлено, що вони ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом і тоді, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. 

08 квітня, 2016

Позовна заява на утримання повнолітньої дочки, сина (зразок)


До Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області
Позивач:
іваненко Ганна Іванівна, 1968 р. народження, 
вул. ______________,   
м. Шепетівка, 
Хмельницької обл.  30400
Тел.: ______________
Відповідач:
Петренко Олександр 
Іванович, 
1966 р. народження,
вул. _________________,
м. Шепетівка, Хмельницької обл. 30400
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки
      Я перебувала у зареєстрованому шлюбі з Петренко Олександром Івановичом, від якого в мене лишилася донька Петренко Тетяна Олександрівна, 11.04.1998 р. народження.

Аліменти на утримання повнолітньої дочки, сина

Українським законодавством передбачається обов'язок батьків утримувати не лише неповнолітніх дітей, але й в окремих випадках і повнолітніх дочку і сина. Так, Сімейним кодексом України передбачений такий обов'язок, якщо дитина є непрацездатною або продовжує навчання. Стягнення аліментів зазвичай відбувається за рішенням суду. Але також можливий варіант укладання договору про сплату аліментів або добровільного відрахування коштів зі своєї зарплати, пенсії чи стипендії.

Аліменти на утримання непрацездатної дочки, сина.


У статті 198 СК мовиться, що батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. Ключове значення тут має визначення кола осіб, яких можна вважати повнолітніми непрацездатними дітьми. Чіткого визначення цього поняття в законодавстві не існує. Але, слід керуватися РішеннямКонституційного Суду України № 1-рп/2014 від 11.02.2014 р. у справі за конституційним зверненням громадянина Запорожцева Олександра Семеновича щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 1241 Цивільного кодексуУкраїни (справа про право на обов’язкову частку у спадщині повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця).