07 січня, 2018

Податкові соціальні пільги у 2018 році.

Податкові соціальні пільги
Статтею 169 Податкового кодексу України (№ 2755-VI від 02.12.2010 р.) передбачаються пільги при сплаті податку з доходів фізичних осіб (ПДФО). Вони називаються податковими соціальними пільгами.

Податкова соціальна пільга (ПСП) полягає у зменшенні загальних сум щомісячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати.

Можливість використання податкових соціальних пільг передбачається для платників податків як на загальних підставах, так і для певних категорій осіб.

ПСП мають право скористатися особи, чия заробітна плата або інші прирівняні до неї виплати та компенсації (наприклад, надбавки за суміщення та вислугу років) у звітному календарному місяці не перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних на 1 січня поточного року, помножений на 1.4. Отриману суму потрібно округлити до найближчих 10 грн

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних з 1 січня 2018 р. становить 1762 грн. Таким чином, в 2018 р. ПСП можуть скористатися платники податків, чий заробіток не перевищує 2470 грн. в конкретному місяці. Для батьків, які виховують двох і більше дітей, одиноким матерям (батькам, опікунам, піклувальникам), а також батькам, що утримують дитину-інваліда, і які у зв'язку з цим мають право на ПСП, ця сума множиться, відповідно, на кількість дітей. Так, якщо дітей троє, то в цьому році граничний дохід для використання ПСП буде дорівнювати 7410 грн. Але слід зауважити, що така можливість надається лише одному з батьків. Другому доведеться взяти відповідну довідку у свого роботодавця.


На загальних підставах ПСП у 50% прожиткового мінімуму для працездатних (881 грн,) може скористатися абсолютно кожен платник податків, чия заробітна плата не перевищує граничний для ПСП рівень. А платникам податків, що утримують двох і більше дітей віком до 18 років пільга надається з розрахунку на кожну дитину.


Податковою соціальною пільгою в 150% від тієї, яка надається на загальних підставах (тобто в 2018 році зменшення оподатковуваного доходу на 1321 грн. 50 коп.) можуть скористатися наступні категорії осіб ті, хто: 

  • Є одинокою матір'ю (батьком) або опікуном, піклувальником та які на момент застосування пільги не перебувають у зареєстрованому шлюбі, а також вдова (вдівець) - у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
  • Утримують дитину-інваліда - у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;
  • Є особою, віднесеною законом до першої або другої категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв'язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
  • Є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад'юнктом;
  •  Є інвалідом I або II групи, у тому числі з дитинства;
  • Є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;
  • Є учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Хотілося б більш детальніше зупинитися на понятті "одинока мати". У податковому законодавстві це поняття вживається в дещо іншому значенні ніж у трудовому. Для того щоб одинока мати могла скористатися ПСП необхідно, щоб в документі про народження її дитини були відсутні відомості про батька або запис про батька був здійснений у передбачених законом випадках за вказівкою матері (дитина народилася, коли мати не перебувала в шлюбі і відсутня спільна заява батьків, заява батька або рішення суду про встановлення батьківства).

ПСП у 200% пільги, від встановленої на загальних підставах (у поточному році – 1762 грн.) надається, переважно, особам, які через свій поважний вік вже не можуть працювати: 

  • Героям України, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці або повним кавалерам ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особам, нагородженим чотирма і більше медалями "За відвагу";
  • Учасникам бойових дій під час Другої світової війни або особам, які в той час працювали в тилу, і інвалідам I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ";
  • Колишнім в'язням концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особам, які визнані репресованими чи реабілітованими;
  • Особам, насильно вивезеним з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;
  • Особам, які перебували на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941 по 27 січня 1944 року.     


ПСП не може бути застосована до зарплати, отриманої одночасно із стипендією чи грошовим (речовим) утриманням учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету.


Скористатися ПСП можна тільки на одному місці роботи. Якщо Ви суміщаєте - Вам доведеться вибирати, на якій роботі користуватися ПСП, а отже - платити ПДФО менше.
Жартувати з цим не варто. Згідно з п. п. 169.2.4. п. 169.2. ст. 169 ПК, у разі виявлення порушення, всі Ваші роботодавці зобов'язані стягнути з Вас суми недоплаченого ПДФО і штраф у розмірі 100% цих сум. При цьому право на використання ПСП призупиняється до повного погашення цих сум.

У разі, якщо платник податків має право на застосування ПСП одночасно з кількох підстав - застосовується одна пільга, що передбачає її найбільший розмір.

Застосовуватися ПСП починає тільки з дня подання роботодавцю відповідної заяви, яку потрібно подавати один раз. Тим не менш, при влаштуванні на роботу до іншого роботодавця або зміні статусу платника податків заяву доведеться подавати знову.

Цю заяву рекомендується подавати при оформленні на роботу всім, навіть якщо Ваша зарплата очікується вище граничного рівня, який дає право на застосування пільги (крім випадків, звичайно ж, якщо Ви будете користуватися ПСП на іншому місці роботи). В силу різних життєвих обставин, Вам можливо доведеться скористатися відпусткою за власний рахунок, і тоді у Вас може виникнути право на податкову пільгу.

Якщо ПСП застосовується не на загальних підставах, то до заяви необхідно додати документи, що підтверджують відповідне право. Перелік документів, які необхідно додавати до заяви встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України № 1227 від 29.12.2010 р "Про затвердження порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги".

Для державних службовців ПСП застосовується без подання заяви, але з подачею документів, які підтверджують відповідне право.

Податкова соціальна пільга на загальних підставах і ПСП 200% цієї суми надається безстроково. Батькам, які використовують ПСП у зв'язку з тим, що вони виховують двох і більше дітей віком до 18 років, або дитину-інваліда, одиноким матерям (батькам), вдовам (вдівцям) або опікунам, піклувальникам пільга надається до кінця року, коли дитині виповнилося 18 років або в якому настала смерть дитини. Так, якщо 18 років дитині виповнилося в березні, пільга все ще буде надаватися до кінця року. В інших випадках ПСП надаватиметься до кінця місяця, в якому платник податків втратить статус, що дає йому відповідне право.

Слід зауважити, що у зв'язку із суттєвим збільшенням мінімальної заробітної плати протягом останіх двох років чимало платників податків право на ПСП втратили. І протягом 2018 року ця тенденція тільки посилиться.

У наш час навіть кожна гривня не буде зайвою, особливо для людей з невеликими зарплатами або соціально незахищених.

Немає коментарів:

Дописати коментар