05 січня, 2018

Академічні, соціальні та інші стипендії у 2018 році.

Академічні, соціальні та інші стипендії

Відповідно до ч. 2 ст. 62 Закону України "Про вищу освіту" особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання академічних та соціальних стипендій у встановленому законодавством порядку. Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, можуть отримувати інші стипендії, призначені фізичними (юридичними) особами.

Порядок призначення і виплати академічних та соціальних стипендій затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №882 від 12 липня 2004 року "Питання стипендіального забезпечення" в редакції Постанови КМУ №1050 від 28 грудня 2016 року. 

Для вирішення питань щодо призначення та позбавлення академічної або соціальної стипендії (у тому числі спірних), надання матеріальної допомоги учням, студентам, курсантам невійськових вищих навчальних закладів, клінічним ординаторам та аспірантам, заохочення кращих з них за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності наказом керівника навчального закладу утворюються стипендіальні комісії. До їх складу входять керівник навчального закладу, представники фінансових підрозділів, декани факультетів (директори інститутів, завідуючі відділеннями), представники органів студентського самоврядування, первинних профспілкових організацій осіб, які навчаються. При цьому у стипендіальній комісії має бути не менше 50% представників студентського самоврядування та студентських профспілок.

За поданням стипендіальної комісії керівник навчального закладу затверджує реєстр осіб, яким призначаються стипендії, в разі, коли рішення стипендіальної комісії не суперечить вимогам законодавства та правилам призначення стипендій відповідного навчального закладу.


Стипендії виплачуються один раз на місяць. Учням професійно-технічних навчальних закладів, студентам і курсантам стипендія призначається з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом, на період до визначення результатів наступного семестрового контролю. У разі коли строк закінчення навчання особи, яка отримує академічну або соціальну стипендію, настає до закінчення місяця або стипендіат вибуває з навчального закладу до закінчення строку навчання, їм виплачується стипендія у повному обсязі за останній місяць навчання. Академічна і соціальна стипендія у призначеному розмірі виплачується також у період тимчасової непрацездатності, підтвердженої довідкою закладу охорони здоров'я. На час проходження практики або провадження іншої трудової діяльності з дозволу навчального закладу, стипендіат зберігає право на отримання стипендії. Стипендіатам, призваним на військову службу у зв'язку з оголошенням мобілізації, протягом строку перебування на військовій службі виплачується стипендія у встановленому розмірі, за результатами навчання в останньому перед призовом навчальному семестрі.

У разі коли учень, студент, курсант невійськового вищого навчального закладу має право на безоплатне харчування, але навчальний заклад не має змоги цим його забезпечити, йому виплачується академічна або соціальна стипендія без урахування зменшення її розміру. Стипендіатам, які мають дітей віком до трьох років і продовжують навчання за денною формою (з відривом від виробництва), виплачуються щомісячна грошова допомога, передбачена законодавством, і стипендія, призначена на загальних підставах.

Стипендіатам, які постійно проживають на території населеного пункту або навчаються у навчальному закладі, що розташований у населеному пункті, якому надано статус гірського, виплачується додаткова стипендія у розмірі 20% мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу.

Навчальний заклад має право надавати матеріальну допомогу та заохочення учням, студентам, курсантам невійськових вищих навчальних закладів, клінічним ординаторам і аспірантам, які навчаються за державним (регіональним) замовленням за денною формою навчання (з відривом від виробництва) за рахунок коштів, передбачених у кошторисі навчального закладу. Ці виплати надаються, аби стимулювати студентів до успіхів у навчанні, участі у громадській, спортивній і науковій діяльності. Стипендіальна комісія приймає рішення щодо надання матеріальної допомоги та заохочення окремо щодо кожної особи і кожної виплати.

Учням, студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів, які навчалися за державним (регіональним) замовленням і перебувають в академічній відпустці за медичними показаннями відповідно до наказу керівника навчального закладу, в межах коштів, передбачених у кошторисах навчальних закладів, затверджених у встановленому порядку, щомісяця виплачується допомога у розмірі 50% мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу. Учням, студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа, а також особам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, допомога виплачується у розмірі соціальної стипендії, яку вони отримували до початку академічної відпустки за медичними показаннями. А особам, які хворіють на туберкульоз, допомога виплачується протягом 10 місяців з дня настання тимчасової непрацездатності у подвійному розмірі.

Академічні стипендії у вищих навчальних закладах та наукових установах.


Академічні стипендії призначаються особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України. Частка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій, встановлюється вченою радою вищого навчального закладу у межах визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотка студентів (курсантів), які мають право на отримання такої стипендій, та стипендіального фонду.

У кожному навчальному закладі розробляються і затверджуються вченою (педагогічною) радою Правила призначення академічних стипендій. Документ погоджується з органами студентського самоврядування та студентською профспілкою і підлягає оприлюдненню не пізніше ніж за тиждень до початку навчального року.

Вищі навчальні заклади призначають академічні стипендії студентам, курсантам згідно з рейтингом успішності, що складається на підставі об'єктивних та прозорих характеристик, прямих вимірів навчальних досягнень здобувачів вищої освіти з кожного навчального предмета (дисципліни). До рейтингу включаються всі студенти, курсанти, які навчаються на певному факультеті (відділенні) за денною формою навчання за відповідними курсом та спеціальністю (напрямом підготовки). Цей рейтинг оприлюднюється на офіційному веб-сайті навчального закладу не пізніше ніж через три робочих дні після прийняття відповідного рішення стипендіальною комісією.

Особа, яка протягом попереднього навчального семестру отримувала академічну стипендію і внаслідок тимчасової непрацездатності, підтвердженої довідкою закладу охорони здоров'я, не склала семестровий контроль у строк, визначений навчальним планом, має право на отримання академічної стипендії у розмірі мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу. Рішенням керівника навчального закладу таким особам встановлюється строк ліквідації академічної заборгованості, але не більш як місяць з дня припинення тимчасової непрацездатності, після чого питання призначення академічної стипендії такій особі вирішується на загальних підставах. У разі коли особі призначена академічна стипендія, здійснюється перерахунок коштів та виплата академічної стипендії у повному обсязі. Якщо стипендіат втратить право на призначення академічної стипендії, виплата такої стипендії припиняється, відшкодування коштів, отриманих такою особою під час ліквідації академічної заборгованості, не здійснюється.

Примірний порядок формування рейтингу затверджується Міністерством освіти і науки.
Порядок формування рейтингу у відповідному навчальному закладі визначається правилами призначення стипендій, затвердженими вченою (педагогічною) радою за погодженням з органом студентського самоврядування та первинною профспілковою організацією осіб, які навчаються. Затвердження і оприлюднення цього Порядку здійснюється не пізніше ніж за тиждень до початку нового навчального року. Протягом навчального року зміни до такого порядку не вносяться.

Стипендія до першого семестрового контролю першого року навчання призначається і виплачується згідно рейтингу, який формується на підставі конкурсного балу, отриманого під час вступу до навчального закладу. Надалі рейтинг формується за результатами семестрового контролю.

Окрім успішності за кожним навчальним предметом (дисципліною), у рейтингу також враховуються участь у науковій, науково-технічній діяльності (творчій активності для мистецьких спеціальностей), громадському житті та спортивній діяльності.

До рейтингу не включаються особи, які:

  • протягом навчального семестру до початку поточного семестрового контролю з будь-якого навчального предмета (дисципліни) набрали меншу кількість балів, ніж визначена у навчальному закладі межа незадовільного навчання. Рішенням керівника навчального закладу таким особам може встановлюватися строк, протягом якого вони можуть покращити результати навчання, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру згідно з навчальним планом. У разі коли у визначений строк академічна заборгованість не ліквідована, здобувач вищої освіти підлягає відрахуванню з числа осіб, які навчаються за державним замовленням;
  • мають навчальне навантаження у кредитах трансферно -накопичувальної системи на поточний навчальний рік у обсязі, меншому ніж норматив, встановлений навчальним планом;
  • станом на перше число місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом, мають академічну заборгованість;
  • під час семестрового контролю здійснювали повторне складення контрольних заходів з метою покращення отриманих раніше оцінок;
  • до дати завершення семестрового контролю, визначеного навчальним планом, не склали семестровий контроль з будь-якого навчального предмета (дисципліни).

Такі особи не будуть мати права на отримання академічної стипендії.
Кількість стипендіатів визначається вченою (педагогічною) радою навчального закладу у відсотках (від 40 до 45) від фактичної кількості студентів денної форми навчання, які навчаються за державним (регіональним) замовленням на певному факультеті (відділенні), курсі за певною спеціальністю (напрямом підготовки) станом на перше число місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю.

Студентам, які реалізують право на академічну мобільність стипендія виплачується за основним місцем навчання:

  • у разі, коли строк навчання в іншому навчальному закладі не перевищує одного семестру, - у розмірі, що призначений стипендіату навчальним закладом за основним місцем навчання за результатами останнього семестрового контролю;
  • у разі, коли строк навчання в іншому навчальному закладі перевищує один семестр, - протягом першого семестру навчання в іншому навчальному закладі у розмірі, що призначений стипендіату навчальним закладом за основним місцем навчання.

Питання подальшого призначення стипендії вирішується стипендіальною комісією після повернення здобувача вищої освіти до навчального закладу за основним місцем навчання за таких умов:

  • визнання результатів, отриманих під час навчання за програмою академічної мобільності в іншому вищому навчальному закладі, не призвело до збільшення строку навчання особи за відповідним освітнім ступенем (освітньо-кваліфікаційним рівнем) та спеціальністю (напрямом підготовки) порівняно з нормативним;
  • у разі наявності за результатами навчання за програмою академічної мобільності у здобувача вищої освіти академічної заборгованості, вона повинна бути ліквідована у встановленому законодавством порядку до закінчення першого після повернення особи семестрового контролю.

Якщо на дату закінчення першого після повернення студента, курсанта семестрового контролю згідно з навчальним планом у навчальному закладі за основним місцем навчання здобувач вищої освіти не має академічної заборгованості, питання призначення стипендії вирішується стипендіальною комісією на загальних підставах. У разі коли строк навчання студента, курсанта в іншому навчальному закладі перевищував один семестр і така особа ліквідувала академічну заборгованість, та у разі позитивного рішення стипендіальної комісії особі виплачується стипендія, що не була виплачена за весь період її навчання за програмою академічної мобільності у повному обсязі.

Академічна заборгованість виникає у разі, коли:

  • протягом навчального семестру до початку поточного семестрового контролю, визначеного навчальним планом, особа з будь-якого навчального предмета (дисципліни) набрала менше балів, ніж визначена у навчальному закладі межа незадовільного навчання;
  • під час семестрового контролю з будь-якого навчального предмета (дисципліни) особа отримала менше балів, ніж визначена у навчальному закладі межа незадовільного навчання.

Академічна стипендія у мінімальному розмірі призначається:

  • студентам, які в межах ліміту стипендіатів згідно з рейтингом займають вищі позиції;
  • студентам першого року навчання до першого семестрового контролю на підставі конкурсного балу, отриманого під час вступу до навчального закладу, в межах ліміту стипендіатів.

Розмір академічної стипендії збільшується на 45,5% у разі, коли за результатами навчання студенти, курсанти відповідно до рішення стипендіальної комісії займають найвищі рейтингові позиції і мають право на призначення академічних стипендій за особливі успіхи у навчанні.

Курсантам невійськових вищих навчальних закладів, які перебувають на державному утриманні академічна стипендія призначається у розмірі 50% академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів відповідного типу (рівня акредитації) та успішності. Це правило не застосовується до: 

  • дітей-сиріт, дітей, які позбавлені батьківського піклування, осіб з їх числа, а також осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків;
  • осіб, які згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мають пільги під час призначення стипендії.

Студентам індустріально-педагогічних вищих навчальних закладів, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання і забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії зменшується на 50%, а тим, що забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, - на 20%.

Академічна стипендія клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються за денною формою (з відривом від виробництва), установлюється у розмірі 90% відповідного посадового окладу, визначеного за схемою посадових окладів (з урахуванням наступних змін в оплаті праці на відповідних посадах), а саме:

  • викладача - для клінічних ординаторів і аспірантів;
  • доцента - для докторантів.

Розмір стипендії докторанта збільшується на розмір доплат за наявний науковий ступінь або вчене звання, встановлених у граничних розмірах згідно з нормативно-правовими актами, у разі, коли відповідна освітньо-наукова (наукова) програма за профілем збігається з науковим ступенем або вченим званням. У разі наявності у докторанта кількох наукових ступенів (вчених звань) доплата встановлюється за вищим науковим ступенем (вченим званням). Питання про відповідність наукових ступенів, вчених звань профілю освітньо-наукової (наукової) програми вирішує керівник навчального закладу. Документи, що засвідчують наявність наукового ступеня, вченого звання, повинні відповідати нормам та вимогам, передбаченим законодавством.

Клінічні ординатори, аспіранти, докторанти мають право на роботу у режимі неповного робочого часу (але не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою). При цьому академічна стипендія виплачується у повному обсязі.

Клінічним ординаторам, аспірантам, докторантам, які поновили навчання після наданої їм в установленому порядку перерви у навчанні, та аспірантам або докторантам, яким в установленому порядку продовжено строк навчання в аспірантурі або докторантурі, академічна стипендія призначається на весь наступний період навчання.

Клінічним ординаторам, аспірантам, докторантам, які реалізують право на академічну мобільність при одночасному збереженні статусу здобувача вищої освіти/наукового ступеня за денною формою навчання (з відривом від виробництва) у вищому навчальному закладі і не отримують регулярної безповоротної фіксованої фінансової підтримки у грошовій формі протягом всього строку навчання за програмою академічної мобільності в іншому навчальному закладі, виплата стипендії зупиняється на строк навчання в іншому навчальному закладі.

Питання виплати стипендії вирішується стипендіальною комісією після повернення такої особи до навчального закладу за основним місцем навчання на підставі рішення відповідної кафедри вищого навчального закладу (структурного підрозділу наукової установи) за результатами розгляду письмового звіту здобувача вищої освіти/наукового ступеня. Обов'язковою умовою прийняття стипендіальною комісією позитивного рішення про виплату стипендії є вимога, що визнання результатів, отриманих під час навчання за програмою академічної мобільності в іншому навчальному закладі, не призвели до збільшення строку навчання особи у клінічний ординатурі, аспірантурі, докторантурі у навчальному закладі за основним місцем навчання порівняно з нормативним. У разі прийняття зазначеного рішення стипендіальної комісії клінічному ординатору, аспіранту, докторанту виплачується стипендія, що не була виплачена за весь період навчання за програмою академічної мобільності у повному обсязі.

Розмір академічних та соціальних стипендій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 1047 від 28 грудня 2016 року "Про розміри стипендій у державних такомунальних навчальних закладах, наукових установах" (далі – постанова №1047). Згідно цього документа, встановлюються наступні розміри стипендій у вищих навчальних закладах: 

  • для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр”, крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, — 980 гривень на місяць;
  • для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр”, крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі, — 1250 гривень на місяць.

Для студентів (курсантів), які навчаються за гостродефіцитними спеціальностями (спеціалізаціями) (у галузях знань освіта, математичні, природничі, технічні науки), встановлюється підвищений розмір академічної стипендії. Перелік таких спеціальностей (спеціалізацій) та розмір підвищення визначаються постановою №1047:


Код спеціальності
Найменування спеціальності (спеціалізації)
014
Середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика)
016
Спеціальна освіта
091
Біологія
103
Науки про Землю
104
Фізика та астрономія
105
Прикладна фізика та наноматеріали
111
Математика
131
Прикладна механіка
132
Матеріалознавство
133
Галузеве машинобудування
134
Авіаційна та ракетно-космічна техніка
135
Суднобудування
136
Металургія
141
Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка
142
Енергетичне машинобудування
143
Атомна енергетика
144
Теплоенергетика
145
Гідроенергетика
184
Гірництво
185
Нафтогазова інженерія та технології

Розмір стипендії для студентів, що навчаються за цими спеціальностями становить:

  • для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр”, — 1300 гривень на місяць;
  • для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр”,  — 1660 гривень на місяць.

Але, слід зауважити, що через технічну помилку в тексті постанови №1047 ця категорії студентів може на певний час залишитися без стипендій.

Соціальні стипендії у вищих навчальних закладах (наукових установах).


Ч. 4 ст. 62 Закону України "Про вищу освіту" передбачено, що соціальні стипендії призначаються студентам (курсантам) вищого навчального закладу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Студенти (курсанти) вищого навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студенти (курсанти) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване право на отримання соціальної стипендії, у тому числі у разі отримання академічної стипендії.

Соціальна стипендія призначається включеним до рейтингового списку наступним категоріям осіб:

  1. Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також особи, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків
  2. Особи, які згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” мають пільги під час призначення стипендії;
  3. Особи, які відповідно до ст. 5 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мають право на призначення соціальних стипендій;
  4. Особи, яким Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти” гарантується призначення соціальної стипендії.


Важливою умовою призначення соціальної стипендії є відсутність академічної заборгованості по результатам навчального семестру та незадовільних результатів навчання.

Для призначення соціальної стипендії необхідно подати до стипендіальної комісії у встановленому порядку відповідне письмове звернення із зазначенням дати та документи, що підтверджують їх право на отримання пільг та гарантій на стипендіальне забезпечення згідно з нормативно-правовими актами. Документи потрібно подавати один раз. Але, якщо особа поновлює право на соціальну стипендію – документи доведеться подавати знову.

Рішення про призначення соціальної стипендії приймається стипендіальною комісією протягом трьох робочих днів з дня подачі відповідної заяви. Стипендія призначається з дати звернення.

Постановою №1047 визначається розмір соціальної стипендії

  • для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр”, — 890 гривень на місяць;
  • для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр”, — 1180 гривень на місяць.

Розмір соціальної стипендії для студентів вищих навчальних закладів, наукових установ з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків становить 2360 гривень на місяць.

У разі коли особи, що отримують соціальну стипендію (крім  дітей-сирот, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків) мають право на призначення соціальної та академічної стипендій, за їх вільним вибором, зазначеним у письмовому зверненні до стипендіальної комісії, призначається тільки один вид стипендії, яку особа отримуватиме протягом наступного навчального семестру. Якщо студент, курсант невійськового вищого навчального закладу обрав отримання академічної стипендії, він втрачає право на отримання соціальної стипендії на наступний навчальний семестр, про що навчальний заклад невідкладно інформує орган соціального захисту населення за місцем розташування навчального закладу. Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також особи, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають право на отримання соціальної стипендії незалежно від отримання академічної стипендії.

Розмір соціальної стипендії (у т. ч. підвищеної):

- зменшується на:

  • студентам індустріально-педагогічних вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання і забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, — 50%, а тим, що забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, — 20%;
  • курсантам вищих навчальних закладів, які перебувають на державному утриманні (крім дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, осіб, які у період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, а також "чорнобильців"), — 50%;

- збільшується на:

  • студентам, які є інвалідами по зору і слуху, — на 50% мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу;
  • студентам, курсантам невійськових вищих навчальних закладів з числа осіб, що входили до складу військових формувань і за рішенням відповідних державних органів направлені для участі в операціях з підтримання миру і безпеки або відряджені до держав, в яких велися бойові дії, — 30%.

Особи, які згідно із Законом України "Про статус і соціальний захистгромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"мають пільги під час призначення стипендії, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, виплачується додаткова соціальна стипендія у сумі:

  • студентам вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший спеціаліст" або "бакалавр", - 150 грн.;
  • студентам вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр", "спеціаліст" або "магістр", - 170 грн..

Ці кошти виплачуються додатково до академічної чи соціальної стипендії.

Студентам (курсантам) вищих навчальних закладів, які мають право на отримання соціальної стипендії і набувають право на отримання академічної стипендії, надається один вид стипендії за їхнім вибором.

Академічні та соціальні стипендії у професійно-технічних навчальних закладах.


Порядок призначення академічних та соціальних стипендій учням професійно-технічних навчальних закладів дещо відрізняється. Головна відмінність – відсутність рейтингу учнів за результатами навчання.

Так, професійно-технічні навчальні заклади вирішують питання про першочергове призначення академічних та соціальних стипендій учням:


Академічна стипендія у мінімальному розмірі призначається:

  • учням, які за результатами семестрового контролю мають хоча б з одного навчального предмета (дисципліни) менше ніж 10 балів за дванадцятибальною або середній бал успішності нижчий ніж 5 за п’ятибальною шкалою оцінювання;
  • учням першого року навчання до першого семестрового контролю.

Постановою №1047 визначається розмір мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії для учнів професійно-технічних навчальних закладів - 490 гривень на місяць.
Розмір соціальної стипендії для цієї категорії осіб становить 450 гривень на місяць.

А для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків становить 1180 гривень на місяць.

У разі коли за результатами навчання успішність учня становить 10—12 балів за дванадцятибальною або 5 балів за п’ятибальною шкалою оцінювання з кожного навчального предмета (дисципліни), отриманих під час семестрового контролю, розмір стипендії, призначеної такій особі збільшується на 45,5%.

За особливі успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній або дослідницькій діяльності учням за поданням стипендіальної комісії навчального закладу можуть призначатися іменні або персональні стипендії навчального закладу, виплата яких здійснюється у межах коштів, передбачених для виплати стипендій, відповідно до положення про іменні або персональні стипендії навчального закладу, що затверджується його керівником. Розмір іменної або персональної стипендії навчального закладу підвищується порівняно з підвищеною стипендією на 65 гривень.

Учням, які забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії зменшується на 50% , а тим, що забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, — на 20%. Це правило не застосовується до учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків.

Учням, строк навчання яких становить не більш як 10 місяців, які закінчили загальноосвітні навчальні заклади, в яких вивчали основи тваринництва і сільськогосподарської техніки, а також з числа осіб, звільнених у запас із Збройних Сил, розмір стипендії збільшується на 20%, а учням, які є інвалідами по зору і слуху, — на 50%.

Учням, які згідно із Законом України "Про статус і соціальний захистгромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"мають пільги під час призначення стипендії, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, виплачується додаткова соціальна стипендія у сумі 130 грн.

Академічні стипендії учнів державних середніх спеціалізованих мистецьких  шкіл (шкіл-інтернатів), учнів училищ фізичної культури, слухачів підготовчих відділень музичних вищих навчальних закладів та студій підготовки акторських кадрів.


Учням державних середніх спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів) академічна стипендія призначається у такому розмірі: VIII клас — 32% мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, IX клас — 36%, X клас — 40%, XI—XII класи — 44%.

Учням училищ фізичної культури, студентам Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного академічна стипендія призначається у розмірі 50% академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації. Ці особи також можуть отримувати і підвищену стипендію.

Слухачам студій з підготовки акторських кадрів та слухачам підготовчих відділень вищих музичних навчальних закладів академічна стипендія призначається у розмірі відповідно 44% і 48% мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації.

Академічні стипендії  Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.



Академічні стипендії Президента України призначаються студентам-відмінникам та аспірантам вищих навчальних закладів України, які найбільш відзначилися в навчальній та науковій роботі. Кандидати на отримання цієї стипендії висуваються вченими радами вищих навчальних закладів.

Здобуття цієї стипендії відбувається на конкурсній основі. Документи кандидатів розглядаються Радою Ректорів вищих навчальних закладів відповідного регіону.

Призначення академічних стипендій Президента України здійснюється двічі на рік за результатами екзаменаційної сесії протягом  місяця після її закінчення, наказами керівників міністерств і відомств, у функціональному управлінні яких перебувають вищі навчальні заклади, а виплачується вона з  першого  числа  місяця, що настає після закінчення екзаменаційної сесії.

Позбавлення студентів вищих навчальних закладів академічних стипендій Президента України може бути здійснено рішенням вчених рад за умови затвердження його керівниками міністерств і відомств, у функціональному управлінні яких перебувають вищі навчальні заклади.

Розмір академічної стипендії Президента України становить: для учнів професійно-технічних навчальних закладів — 1420 грн. на місяць, для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший спеціаліст" або "бакалавр" становить 2130 грн. на місяць, а для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр", "спеціаліст" або "магістр" – 2720 грн. на місяць.

Наказом Міністерства освіти і науки України №1423 від 25 жовтня 2017 року у I семестрі 2017/18 навчального року було призначено 510 академічних стипендій Президента України.

Аналогічно існує і академічна стипендія Кабінету Міністрів України. Вона була заснована Постановою Кабінету Міністрів України №980 від 9 серпня 2001року "Про заснування академічної стипендії Кабінету Міністрів Українистудентам вищих навчальних закладів та аспірантам". Її призначення студентам здійснюється двічі на рік за результатами екзаменаційної сесії протягом місяця після її закінчення, аспірантам - один раз на рік за розпорядженням Кабінету Міністрів України за пропозиціями МОН.

Розмір цієї стипендії становить: для учнів професійно-технічних навчальних закладів —1180 грн. на місяць, для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації становить 1900 грн. на місяць, а для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації –2480 грн. на місяць.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №949-р від 20 грудня 2017 р. на I семестр 2017/18 навчального року було призначено 97 академічних стипендій Кабінету Міністрів України студентам вищих навчальних закладів. Крім того, призначено 24 академічні стипендії аспірантам на 2017/18 навчальний рік.

Іменна стипендія Верховної Ради України виплачується згідно ПостановиВерховної Ради України № 226/96-ВР від 5 червня1996 року. Ця стипендія має подібний порядок призначення та виплати як і президентська. Щоправда, на відміну від академічних стипендій Президента України та Кабінету Міністрів України, вона призначається раз на рік та виплачується протягом року.

Розмір іменної стипендії Верховної Ради України становить для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - 2300 гривень, а для студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації - 1800 гривень.

Відносно закладів Міністерства освіти і науки України, у 2017/18 навчальному році іменну стипендію Верховної Ради України отримали 225 студента вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації та 73 – I-II рівнів акредитації.

Існують також стипендії Президента України учасникам і призерам міжнародних учнівських олімпіад з базових навчальних предметів. Їх розмір становить: учасникам –2600 грн. на місяць, призерам –2950 грн. на місяць.

Також призначаються стипендії Президента України для переможців всеукраїнських учнівських олімпіад з базових навчальних предметів і Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів — членів Малої академії наук у розмірі 2600 грн. на місяць.

Крім цього, засновано стипендію Кабінету Міністрів України переможцям Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Її розмір становить 2360 грн. на місяць.

Учням середніх загальноосвітніх навчальних закладів також призначається стипендія імені Тараса Шевченко. Її розмір становить 2720 гривень на місяць.

Також призначаються стипендії Президента України переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Її розмір становить: 

  • для учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів — 1420 гривень на місяць;
  • для студентів вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “молодший спеціаліст” або “бакалавр”, — 1770 гривень на місяць;
  • для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр”, — 2600 гривень на місяць.

Отже, щоб отримати одну з цих стипендій, потрібно гарно вчитись, наполегливо працювати і отримати хороші результати. 

Інші стипендії.


Серед іншого, студенти вищих навчальних закладів мають право на отримання стипендії, призначених юридичними та фізичними особами, які направили їх на навчання, а також інших стипендій відповідно до законодавства. В низці регіонів України рішеннями обласних рад чи місцевих державних адміністрацій започатковані стипендії студентам які найбільше відзначились у навчанні та науковій роботі, беруть активну участь у громадському житті навчального закладу, міста, області.

Досягнення студентів можуть також відзначатися і грошовими преміями. 
Різноманітні благодійні фонди також надають студентам стипендії. Однією з найбільш таких відомих в Україні є стипендіальна програма "Завтра.UA"Фонду Віктора Пінчука.

Стипендіати відбираються щорічно на відкритому конкурсі, взяти участь у якому можуть студенти 3-6 курсів денної форми навчання українських вищих навчальних закладів IV рівня акредитації та ВНЗ-партнерів програми. Партнерами програми є 86 навчальних закладів. Але щоб отримати цю стипендію потрібно, насамперед, відповідати критеріям відбору: мати високий рівень фахових знань, самостійні наукові роботи, лідерські, комунікаційні та творчі здібності.

У 2017-2018 навчальному році стипендіатами фонду є сто осіб, які отримують стипендію в розмірі 1677 грн. на місяць. Після сплати податків –1350 грн. на місяць. Стипендії таких фондів, як і обласні премії, є нецільовою благодійною допомогою, а тому, у більшості випадків, згідно з українським законодавством підлягають оподаткуванню.

Є й низка інших стипендіальний програм для студентів окремих вузів чи певного регіону, напрямку навчання, тощо. У будь-якому випадку з питань участі у подібних програмах необхідно безпосередньо звертатися до відповідних фондів. 

Чи можна отримувати кілька стипендій? 


У відповідності до п. 12 Порядку призначення та виплати стипендій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 882 від 12 липня 2004 року, у разі коли стипендіат має право на призначення кількох академічних стипендій, виплачується одна - найбільшого розміру, якщо інше не передбачено нормативними актами.

Отже, студент може отримувати лише одну звичайну (ординарну) стипендію, чи іменну стипендію навчального закладу, академічну стипендію Президента України, Кабінету Міністрів України, чи іменну стипендію Верховної Ради України. А от кожна з додаткових соціальних стипендій призначається та виплачується окремо.

Обласні премії не є стипендіями, тому вони виплачуються як додаток до неї. Теоретично, студентові, який отримує, скажімо, президентську стипендію, може бути призначена й обласна премія.

Немає правових обмежень щоб, наприклад, одночасно отримувати стипендію одного з фондів та, скажімо, президентську стипендію. Можна також отримувати одночасно і стипендії кількох фондів, якщо, звісно, це не заборонено умовами їх отримання.





Немає коментарів:

Дописати коментар