16 березня, 2016

Момент припинення шлюбу

Свідоцтво про розірвання шлюбу
Момент, з якого укладений шлюб між подружжям вважається розірваним, залежить від ряду обставин, і перш за все від того чи був шлюб розірвано органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАДЦС) або за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 і ст. 106 Сімейного кодексу України (№ 2947-III від 10 січня 2002 р.) шлюб розривається органами ДРАЦС за спільною заявою подружжя, яке не має дітей. В інших випадках це питання вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 114 СК України моментом припинення шлюбу розірваного органами ДРАЦС є день реєстрації розірвання шлюбу, тобто внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідного актового запису. Ну а такий запис вноситься після закінчення одного місяця з моменту подачі подружжям заяви про розлучення.
Зовсім інша ситуація якщо шлюб припиняється за рішенням суду. Частиною другою ст. 114 СК чітко встановлюється, що шлюб за рішенням суду припиняється в день набрання чинності відповідним рішенням суду.
Так, якщо на рішення суду не була подана апеляція, то згідно зі ст. ст. 223 і 294 Цивільно-процесуального кодексу України (№ 1618-IV від 18 березня 2004 р.) рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, тобто через десять днів з моменту його оголошення.
Саме з цієї дати і виникають все юридичні наслідки, пов'язані з розірванням шлюбу.
Втім необхідно врахувати, що якщо шлюб розривається за рішенням суду, постановленого до 1 січня 2004 року, то моментом припинення шлюбу слід вважати момент реєстрації розлучення в органах ДРАЦС. Справа в тому, що до 1 січня 2004 року діяв ще старий Кодекс про шлюб та сім'ю України від 20 червня 1969 р., статею 44 якого і передбачалося це.
Що ж стосується проставлення в паспорті штампу про розлучення, то відповідно до ч. 8 ст. 15 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” (№ 2398-VI від 1 липня 2010 р.) в паспорті громадянина України ставиться відповідна відмітка про розірвання шлюбу із зазначенням прізвища, імені, по батькові особи, з яким припинено шлюб, а також місця і дати державної реєстрації припинення шлюбу. Ну а якщо шлюб розірвано за рішенням суду, то відмітка в паспорті проставляється тільки в тому випадку, якщо особа звернулася в органи ДРАЦС. Суд, який виніс рішення про розірвання шлюбу самостійно, направляє рішення в ДРАЦС за місцем постановлення рішення для внесення відповідного актового запису.


Немає коментарів:

Дописати коментар