15 січня, 2017

Пільги при сплаті судового збору

Пільги зі сплати судового збору встановлюються ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (№ 3674-VI від 08.07.2011 р.).

Від його сплати звільняються позови, пов'язані із захистом прав споживачів.

Інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи, а також інваліди I і II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів також повністю звільняються від сплати судового збору. Вони звільняються від судового збору і тоді, коли виступають відповідачами і рішення суду постановлено не на їх користь.

Військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори і проходять службу у військовому резерві не платять судовий збір за подання позовів, пов'язаних з виконанням військового обов'язку.

Не справляється судовий збір з осіб, які страждають психічними розладами та їх представників, щодо захисту прав і законних інтересів при наданні психіатричної допомоги.

Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до 1 і 2 категорій, не сплачують судовий збір при подачі будь-яких позовів. 

Учасники бойових дій та Герої України звільняються від сплати судового збору у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.

Не сплачується судовий збір у справах про уточнення списку виборців.

Від сплати судового збору звільняються фізичні особи (крім суб’єктів підприємницької діяльності) – кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати авторської винагороди, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом.

Засуджені та особи взяті під варту звільняються від сплати судового збору у справах, пов’язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для його сплати.

Крім цього, усі позивачі звільняються від сплати судового збору по ряду позовів:

  •  про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
  • про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;
  • про стягнення аліментів;
  • у спорах, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна або за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України “Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні”;
  • про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної в результаті вчинення кримінального правопорушення;
  • про уточнення списку виборців;
  • про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок неповернення у строки, передбачені договорами або установчими документами, грошових та майнових внесків, залучених до акціонерних товариств, банків, кредитних установ, довірчих товариств та інших юридичних осіб, які залучають кошти та майно громадян;
  • в порядку, визначеному ст. 12 Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту” (оскарження рішення щодо свого статусу);
  • за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій;

З 1 січня 2016 року органи державної влади були позбавлені пільг зі сплати судового збору. Але нещодавно частина цих пільг було поновлено.

Так, органи місцевого самоврядування не сплачують судовий збір за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;.

Повністю звільняється від сплати судового збору Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України.

Також не платять органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.

Державна служба України з питань праці та структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення також мають пільги при сплаті судового збору.

При подачі позову необхідно надати до суду відповідні документи, що підтверджують це право. Наприклад, інваліди I і II групи можуть надати ксерокопію свого посвідчення або довідки МСЕК.

Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до винесення рішення по справі. Також суд може зменшити розмір збору або звільнити особу від його сплати за тією ж підставою.







Немає коментарів:

Дописати коментар