29 грудня, 2016

Розподіл майна при розлученні

Питання розподілу майна при розлученні, можливо, є однією з найболючіших проблем, з якою доводиться зустрічатися в юридичній практиці. Особливо гостро це відчувається в парах, якій прожили тривалий час разом і набули багато майна.

В Україні розподіл майна здійснюється окремо від розлучення. Шлюб припинять незалежно від наявності у подружжя спору про поділ майна.

За ст. 60 Сімейного кодексу України усе майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Такий самий правовий режим встановлюється і стосовно майна чоловіка і жінки, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, якщо інше не встановлене письмовим договором між ними.

Право спільної сумісної власності визначається ст. 368 Цивільного кодексуУкраїни як сумісна власність двох і більше осіб без визначення частки кожного з них у відповідному праві.

04 листопада, 2016

Доступ до публічної інформації.

Згідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" (№2939-VI від 13 січня 2011 р.) органи державної влади зобов'язані за запитом надавати доступ до публічної інформації. Стаття 1 Закону визначено, що публічною інформацією є відображена та задокументована будь-якими засобами і на будь-яких носіях інформація, яка була отримана або створена в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень. Таким чином, держоргани зобов'язані надавати на запит фактично будь-яку інформацію щодо своєї діяльності, якщо доступ до неї не обмежений. Обмеження доступу до інформації допускається лише при дотриманні сукупності таких критеріїв:

  1. Виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету, або неупередженості правосуддя ;
  2. Розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
  3. Шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

22 жовтня, 2016

Виплата пенсії.

Пенсійне посвідчення
Статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р. (далі - Закон № 1058-IV) визначається, що пенсія виплачується щомісячно організаціями, що здійснюють її виплату і доставку, в строк не пізніше 25 числа місяця, за який вона виплачується, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України. Пенсія може також перераховуватися на певний банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Порядок виплати пенсій підприємствами поштового зв'язку визначено Інструкцією про виплату та доставку пенсій,соціальної допомоги національним оператором поштового зв'язку, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України № 464/156 від 28.04.2009 р., Постановою правління Пенсійного фонду України № 14-1 від 28.04.2009 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.07.2009 за № 592/16608. Пунктом 2.1. Інструкції передбачено, що з метою рівномірної виплати пенсій відділення поштового зв'язку складають графіки виплати пенсій протягом виплатного періоду за кожною доставочною дільницею і погоджують їх з органами Пенсійного фонду. Графіки для виплати пенсій підприємствами поштового зв'язку складаються згідно територіальних дільниць.

31 липня, 2016

Фото-, відеозйомка у громадських місцях

Камера, фото, відео, зйомка
Сьогодні мобільні телефони, смартфони, що дозволяють робити фото- та відеозйомку є в кишенях більшості з нас. Робити з їх допомогою фотографії, відео, а потім викладати все це у соціальні мережі стало вже звичним явищем. Але як питання фото- і відеозйомки регулює закон?

Під поняттям фото-, відеозйомки слід розуміти фіксацію фактів відповідними пристроями.

Згідно з  ч. 2 ст. 32 КонституціїУкраїни не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. 

Частиною другою ст. 11 Закону України "Про інформацію" (№ 2657-XII від 02 жовтня 1992 р.) передбачено, що до конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження. З цього можна дійти висновку, що зображення фізичної особи на фото чи відео також можна віднести до конфіденційної інформації. А ч. 2 ст. 21 ЗУ "Про інформацію" також передбачено, що конфіденційною є інформація про фізичну особу а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною чи юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

23 травня, 2016

Знижки, акції, бонусні програми лояльності та конкурси: поради юриста

Акційна пропозиція
Кожен з нас у повсякденному житті так чи інакше хоч раз стикався зі знижками, акціями, бонусами та конкурсами. Але що насправді це являє собою з юридичної точки зору? В яких акціях варто брати участь, а яких слід сторонитися?
Головною метою знижок, акцій, бонусних програм є стимулювання продажу певних товарів, послуг або стимулювання зацікавленості споживачів до здійснення покупок у певному місті. Іншими словами – рекламна мета. Конкурс також може проводитися з рекламною метою.
Всього нараховується декілька десятків різноманітних видів акцій та бонусних програм.
Програми лояльності торгівельних мереж, що передбачають видачу дисконтних карток допомагають їм досліджувати своїх покупців, їх купівельні звички, залежність зроблених покупок від віку, статі, сімейного стану, рівня доходів. Вся ця інформація є дуже корисною для маркетологів.

23 квітня, 2016

Спадкування: за заповітом і законом

Спадкування в Україні здійснюється за заповітом або за законом.
Чинним законодавством України (ст. 1223 Цивільногокодексу України) встановлюється пріоритет спадкування за заповітом перед спадкуванням за законом. При наявності заповіту право на спадкування мають спадкоємці, зазначені в заповіті. Лише у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини застосовуються правила спадкування за законом.
Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця або кого-небудь з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя, а також особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб, або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині. Не мають права на спадкування за законом батьки і повнолітні діти, а також інші особи, якщо судом встановлено, що вони ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом і тоді, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. 

08 квітня, 2016

Позовна заява на утримання повнолітньої дочки, сина (зразок)


До Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області
Позивач:
іваненко Ганна Іванівна, 1968 р. народження, 
вул. ______________,   
м. Шепетівка, 
Хмельницької обл.  30400
Тел.: ______________
Відповідач:
Петренко Олександр 
Іванович, 
1966 р. народження,
вул. _________________,
м. Шепетівка, Хмельницької обл. 30400
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки
      Я перебувала у зареєстрованому шлюбі з Петренко Олександром Івановичом, від якого в мене лишилася донька Петренко Тетяна Олександрівна, 11.04.1998 р. народження.

Аліменти на утримання повнолітньої дочки, сина

Українським законодавством передбачається обов'язок батьків утримувати не лише неповнолітніх дітей, але й в окремих випадках і повнолітніх дочку і сина. Так, Сімейним кодексом України передбачений такий обов'язок, якщо дитина є непрацездатною або продовжує навчання. Стягнення аліментів зазвичай відбувається за рішенням суду. Але також можливий варіант укладання договору про сплату аліментів або добровільного відрахування коштів зі своєї зарплати, пенсії чи стипендії.

Аліменти на утримання непрацездатної дочки, сина.


У статті 198 СК мовиться, що батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. Ключове значення тут має визначення кола осіб, яких можна вважати повнолітніми непрацездатними дітьми. Чіткого визначення цього поняття в законодавстві не існує. Але, слід керуватися РішеннямКонституційного Суду України № 1-рп/2014 від 11.02.2014 р. у справі за конституційним зверненням громадянина Запорожцева Олександра Семеновича щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 1241 Цивільного кодексуУкраїни (справа про право на обов’язкову частку у спадщині повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця).

30 березня, 2016

Виплати під час ліквідації

Законодавством України передбачаються певні гарантії працівникам, які звільняються у зв'язку з ліквідацією підприємства.
Так, згідно зі ст. 44 Кодексу законів про працю України № 322-VIII від 10.12.1971 р. у разі припинення трудового договору, в тому числі і ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи чи організації, скорочення чисельності або штату працівників, їм виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Однак вихідна допомога може бути і більша, тому що її розмір може встановлюватися колективним або трудовим договором. Але в будь-якому разі вона не може бути меншою за середньомісячний заробіток.
Крім вихідної допомоги, згідно зі ст. 83 КЗпП, працівникам при звільненні виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи. Компенсація виплачується пропорційно фактично відпрацьованому працівником часу. Святкові дні не враховуються.

23 березня, 2016

Історія часу


Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються одиниці ваги, міри і часу. Однак за роки, що минули з моменту її прийняття, закони, що встановлюють порядок обчислення часу в Україні так і не були ухвалені.
Сьогоднішній порядок обчислення часу на території України встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 13.05.1996 р. "Про порядок обчислення часу на території України". Документом передбачається, що в Україні діє час другого часового поясу (київський час) з переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня о 3:00 на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4:00 на 1 годину назад. 

Щоб краще зрозуміти сучасну систему обчислення часу необхідно звернутися до історії.

16 березня, 2016

Момент припинення шлюбу

Свідоцтво про розірвання шлюбу
Момент, з якого укладений шлюб між подружжям вважається розірваним, залежить від ряду обставин, і перш за все від того чи був шлюб розірвано органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАДЦС) або за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 і ст. 106 Сімейного кодексу України (№ 2947-III від 10 січня 2002 р.) шлюб розривається органами ДРАЦС за спільною заявою подружжя, яке не має дітей. В інших випадках це питання вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 114 СК України моментом припинення шлюбу розірваного органами ДРАЦС є день реєстрації розірвання шлюбу, тобто внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідного актового запису. Ну а такий запис вноситься після закінчення одного місяця з моменту подачі подружжям заяви про розлучення.
Зовсім інша ситуація якщо шлюб припиняється за рішенням суду. Частиною другою ст. 114 СК чітко встановлюється, що шлюб за рішенням суду припиняється в день набрання чинності відповідним рішенням суду.

09 березня, 2016

Встановлення батьківства

Встановлення батьківства
Питання встановлення походження дитини має не лише "сімейне" значення, а й юридичне. Це важливо не тільки для того, щоб отримувати аліменти на дитину, але і має велике значення при відкритті спадщини.

Це питання регулюється Сімейним кодексом України (№ 2947-III від 10 січня 2002 року) та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (у редакції наказу Мін'юсту № 2375/5 від 25.11.2015 р.).


Згідно з чинним законодавством (ст. ст. 122 і 133 СК України), якщо дитина народилася у подружжя - дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком. І в цьому випадку не потрібно будь-якого підтвердження батьківства. Воно встановлюється на підставі Свідоцтва про шлюб та документа медичного закладу. Як правило, таким документом є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 р..


Так само батьківство встановлюється і щодо дитини, народженої до спливу десяти місяців з моменту припинення шлюбу (смерті одного з подружжя, розірвання шлюбу), визнання його недійсним або встановлення судом для подружжя режиму окремого проживання.

02 березня, 2016

Пільги членам сімей загиблих добровольців

Пільги сім’ям померлих (загиблих) встановлюються ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Вони включають:
  • безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
  • безоплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
  • 50% знижка квартплати в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 м2 на сім'ю);
  • 50% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла при розрахунках плати за опалення визначається аналогічно. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 м2 на кожну особу та 21 м2 на сім'ю);
  • 50% знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
  • 50% знижка абонентської плати за користування квартирним телефоном.

24 лютого, 2016

Статус членів сім'ї загиблих добровольців

Посвідчення члена сім'ї загиблого
Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (абз.п’ятий – сьомий п. 1 ч. 1 ст. 10) передбачається певний статус і для сімей добровольців, які загинули пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення. Цей статус передбачається як для сімей осіб, які добровільно забезпечували проведення АТО (займалися волонтерською діяльністю), так і для тих, хто брав безпосередню участь у  складі обровольчих формувань, що були творені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. При цьому не має значення, чи було це формування у одальшому "легалізовано".

До членів сім’ї осіб, на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належать:

  • утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія (по втраті годувальника);
  • батьки;
  • один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;
  • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
  • діти, які мають свої сім'ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття;
  • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісті.


Крім того, статус осіб, на яких поширюється дія цього Закону мають діти померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

18 лютого, 2016

Пільги інвалідам війни

Пільги інвалідам війни, у т. ч. тим, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період його проведення у складі добровольчих формувань, визначаються ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Цими пільгами можуть скористатися й ті інваліди війни, що брали участь у добровольчих формуваннях, які не увійшли до складу передбачених законом збройних формувань, але виконували із взаємодією з ними завдання АТО.

Інваліди війни мають такі пільги

  • безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
  • позачергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), безоплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами;
  • безоплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад. За бажанням інвалідів замість путівки на санаторно-курортне лікування вони можуть один раз на два роки одержувати грошову компенсацію: інваліди війни I-II груп - у розмірі середньої вартості путівки, інваліди війни III групи - у розмірі 75% середньої вартості путівки. Грошова компенсація надається незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань Але на практиці держава виплачує такі компенсації у значно меншому розмірі;

11 лютого, 2016

Пільги учасникам АТО

Пільги учасникам бойових дій, у т. ч. тим, хто у  складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції визначаються ст. 12 Законами України  "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (№ 3551-XII від 23.20.1993 р.). Дуже важливою умовою для їх отримання є наявність офіційного статусу учасника бойових дій. Його отримати можуть лише ті добровольці, що брали участь у збройних формуваннях, які в подальшому були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.


До переліку таких пільг належить:
  • безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;
  • першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
  • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.
  • 75% знижка квартплати в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 м2 на сім'ю);